CNC NEDİR? NASIL KULLANILIR?

CNC tezgahları şu andaki yüzyılımızda çok fazla kullanılan bir imalat yapma sürecinde işleme yapan yeni nesil makinelerdir. Türkçe karşılığı olarak CNC makineleri nin açılımı bilgisayar sayılarında Yönetim olarak adlandırılmıştır. Bu makinelerin tezgahları üzerine monte edilmiş bilgisayar aracılığıyla ve bunun özel yazılımlar aracılığıyla otomatik işleme yapan sistemdir.CNC makineler torna ve CNC freze tezgahları örnek olarak verilebilir.

Bu makinelerin amacı insan gücünü daha az seviyede tutarak daha hassas ve hızlı bir iş yapmamıza olanak sağlaması için geliştirilmiş makinelerdir. Örnek olarak bir operatör 1 saatte çok az parça yapabilecekken bu makineler aracılığıyla çok fazla aynı saatte parça işleme yapabilir. Ve bunları da elbette hata oranı çok çok az bir şekilde gerçekleştirir. Genel olarak bu makinelerin temel eksenleri x y z olarak geçer yardımcı doğrusal eksenleri U V W ve yardımcı döner eksenler ise ABC olarak tanımlanmıştır.

Bu tezgahların kullanım amaçlarından da bir parça işlemek için daha önceden bilgisayar destekli imalat yazılımları aracılığıyla gerçekleştirilen simülasyonu analizler yapılıp ondan sonra bu parçaların olması gerektiği takım yolları imalat peki prosedürler seçilip işleme süreliğine başlanır.

Bu tezgaha kullanmak için birden çok gereksinim vardır. Örnek veriyorum iki boyutlu çizim veya üç boyutlu çizimi yapabileceğimiz soyutluk autocat gibi yazılımlar veya bir de imalat yapan autodesk fusion 360 gibi yazılımlar ile Cam yani bilgisayar destekli imalat programların yapılması gerekir. Bu yazımızda kısaca CNC nedir ve nasıl kullanılır. Hakkında bilgiler verdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir